Jak zimą zadbać o łapki czworonoga?

29.01.2018

Zimą opuszki łap naszych podopiecznych narażone są na niekorzystny efekt działania chłodu i mrozu, jak i na uszkadzające działanie soli, którą są posypywane chodniki. Konsekwencją jest przesuszona, pękająca skóra opuszek, która nie stanowi bariery przed wnikaniem drobnoustrojów, a także powoduje dyskomfort u zwierząt. W związku z tym najlepiej jest zapobiegać i odpowiednio chronić łapy naszych pupili.

Jednym z możliwych rozwiązań są dostępne w sklepach zoologicznych butki dla psów. Ochraniają one przed wpływem zimna i soli, są także dobrym elementem opatrunku, gdy nasze zwierzę uszkodzi sobie opuszkę lub pazur. Są łatwe do założenia, wygodne i miękkie. Mogą stanowić również dobrą ochronę latem, gdy rozgrzane chodniki powodują poważne poparzenia łap naszych czworonożnych pupili. Początkowo trzeba będzie powoli przyzwyczajać psa do nowego elementu jego wyposażenia, jakim będą tego typu butki poprzez chociażby zakładanie na krótki czas w domu i oswajanie go z nowymi wrażeniami.

Kolejną metodą jest stosowanie specjalnych weterynaryjnych maści, które zarówno nawilżają jak i stanowią barierę przed zimnem oraz przed drażniącym działaniem soli. Maści te często mogą być także stosowane na nosy – więc jeśli twój pupil ma przesuszony, popękany nos warto się rozejrzeć za tego typu produktami.

Ostatnią metodą może być zwykłe smarowanie łap wazeliną tuż przed spacerami. Wazelina dzięki swojej budowie chemicznej zapobiega działaniu substancji drażniących z zewnątrz oraz ogranicza parowanie wody z powierzchni opuszek (a to właśnie parowanie wody jest jednym z czynników powodujących ich wysychanie).

Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj opuszki łap swojego pupila, obmyj je by usunąć znajdującą się po spacerze sól oraz posmaruj specjalistycznym nawilżającym kremem do skóry opuszek łap (możesz też zastosować zwykłą oliwę z oliwek).

Lek. wet. Aleksandra Murawska

Drogi Gościu!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI