Plaga komarów na Mazowszu!

19.06.2019

Aura pogodowa w ostatnich tygodniach sprzyja występowaniu i aktywności komarów. Owady te są wektorem chorób zakaźnych zwierząt takich jak dirofilarioza i myksomatoza.

Dirofilaria repens to nicień powodujący dirofilariozę, pasożyt ten pojawił się w naszym kraju dość niedawno wraz z ociepleniem klimatu. Po zarażeniu u zwierzęcia dochodzi do rozwoju postaci skórnej czyli guzków w tkance podskórnej. Jednocześnie czworonóg staje się nosicielem pasożyta i bazą do jego namnażania. Aby zapobiec infestacji należy zabezpieczać zwierzęta odpowiednimi repelentami wykazującymi działanie odstraszające wobec komarów. Dirofilaria repens stanowi także zagrożenie dla człowieka.

Myksomatoza to wirusowa choroba zakaźna atakująca króliki. Głównym wektorem przenoszącym czynnik zakaźny są komary. Początkowe objawy to obrzęk tkanki podskórnej i błon śluzowych. W swoim przebiegu choroba ta charakteryzuje się dużą śmiertelnością zwierząt. Jest niegroźna dla ludzi. Aby zapobiec zakażeniu powinno się szczepić króliki raz w roku przed okresem występowania komarów.

Drogi Gościu!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI