BADANIE USG

29.06.2022

Ultrasonografia to badanie diagnostyczne, polegające na transmisji fal ultradźwiękowych, które przechodząc przez tkanki o różnej strukturze, odbijają się od nich i wracają w kierunku głowicy w różnym stopniu rozproszenia. Obraz jest wyświetlany na monitorze i może być interpretowany przez lekarza weterynarii.  Jest to bezinwazyjne i bezbolesne badanie.

Badanie umożliwia ocenę struktur wewnętrznych, można ocenić m.in. nerki, nadnercza, wątrobę, śledzionę, pęcherz moczowy, jelita, gruczoł krokowy, macicę, jajniki,  jądra, tarczycę…

Badanie  umożliwia także pobranie płynów z jamy ciała i torbieli oraz tkanek do biopsji.  Badanie przeprowadza się także w czasie ciąży, co pozwala na kontrolę jej przebiegu. Pierwszą ultrasonografię przeprowadzić można już od 21 dnia ciąży.

Podczas wykonywania USG j. brzusznej zwierzę może znajdować się w pozycji leżącej na grzbiecie, boku lub w pozycji stojącej.   W większości przypadków sierść musi być golona do przeprowadzenia badania, ponieważ fale ultradźwiękowe nie są przekazywane za pośrednictwem powietrza i  konieczne jest aby sonda miała kontakt ze skórą.  Aby uzyskać odpowiednie obrazy nawilżamy skórę alkoholem i stosujemy obfitą ilość rozpuszczalnego w wodzie żelu ultradźwiękowego.

W przypadku badania jamy brzusznej pies powinien być poddany głodówce na 8-12 h przed wizytą, ponieważ pokarm obecny w przewodzie pokarmowym mógłby  utrudniać widoczność.

Z kolei przed badaniem pęcherza moczowego zwierzę powinno być powstrzymane przed oddawaniem moczu przynajmniej na 1h przed umówionym terminem – jedynie badając wypełniony pęcherz, możliwe jest postawienie trafnej diagnozy.

lek. wet. Margarita Moraczewska

Drogi Gościu!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI