W lewo?… W prawo..? Jak usunąć kleszcza?

03.06.2016

Często słyszy się o różnych metodach usuwania niechcianego pasożyta tj. kręcenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kręcenie w przeciwną stronę, ściskanie, wyciąganie na siłę, smarowanie masłem, przypalanie itp.

Aby prawidłowo usunąć kleszcza należy przy pomocy odpowiedniej pęsety bądź łapek podważyć kleszcza (w przypadku łapek), bądź chwycić (w przypadku pęsety) u podstawy. Następnie powinno się wykonać kilka ostrożnych obrotów w lewo bądź w prawo i tym sposobem usunąć pasożyta. Dzięki zastosowaniu tej metody mamy bardzo duże szanse na pozbycie się kleszcza w całości. Miejsce ukąszenia należy przemyć i odkazić np. wodą utlenioną. Trzeba także upewnić się czy głowa kleszcza nie pozostała w skórze naszego zwierzaka.

Należy jednak pamiętać, że w razie wątpliwości bądź braku zaufania do posiadanego sprzętu trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii, który fachowo pozbędzie się pasożyta ze skóry Państwa pupila. W  żadnym wypadku nie wolno podejmować czynności tj.: smarowanie kleszcza, przypalanie, czy ściskanie go, gdyż w ich wyniku pasożyt zaczyna wydalać duże ilości śliny do organizmu gospodarza co znacząco zwiększa szansę zarażenia chorobami odkleszczowymi.

Drogi Gościu!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI